وبلاگ

دوغ گازدار و دوغ بدون گاز؛ بررسی فواید و مضرات آن بر بدن انسان

دوغ گازدار و دوغ بدون گاز؛ بررسی فواید و مضرات آن بر بدن انسان

بررسی انواع دوغ گازدار و دوغ بدون گاز

دوغ ها اعم از دوغ گازدار یا دوغ بدون گاز یک نوشیدنی پرخاصیت و پرفایده است و تنوع زیادی دارد؛ اما ممکن است برای خیلی‌‌ها این سؤال پیش بیاید که بین انواع مختلف دوغ‎‌ها، دوغ گازدار که یک نوشیدنی خوشمزه است، آیا برای بدن مفید است؟

دوغ محلی یا صنعتی؟

دوغ به‌طور مستقیم از شیر به دست می‌آید و حاوی بسیاری از ترکیب‌ها و پروتئین‌های موجود در شیر است. بسیاری از کارشناسان تغذیه معتقدند که دوغ همانند شیر خواص ضد سرطانی دارد.

 معمولاً دوغ به دو روش محلی و صنعتی تهیه می‌شود.  دوغ‎‌ های محلی که به شیوه‌‌های سنتی تهیه می‌‌شوند یکی از گزینه‎‌های دوست‌ داشتنی برای سفره ایرانیان است اما استفاده از هر دوغی هم مجاز نیست. دوغ‌های محلی ازنظر بهداشتی همواره مورد تائید نیستند و گاهی آلودگی‌های میکروبی در این نوشیدنی‌ها منجر به ایجاد مشکلات گوارشی در مصرف‌کنندگان شده است.

دوغ صنعتی اعم از دوغ بدون گاز یا دوغ گازدار مشروط به اینکه تولیدکننده معتبر باشد، استانداردهای لازم را رعایت کند و در فرآیند تولید، بسته‌بندی و توزیع، تمام نکات بهداشتی را لحاظ کند، می‎‌‌تواند جایگزینی ایمن و مطمئن برای مصرف باشد.

چرا دوغ این‌قدر خواب‌آور است؟

آیا دوغ می‌تواند خواب‌آور باشد؟آیا دوغ میتواند خواب آور باشد؟

این فقط مربوط به دوغ یا دوغ گازدار یا دوغ بدون گاز نیست. ماست و دوغ به دلیل داشتن برخی پپتیدهای موجود در کافئین و پروتئین‌های سرم شیر (مثل تریپ توفان) دارای این ویژگی هستند.

بعد از خوردن دوغ معمولاً انجام کارهای حساس که یکی از آن‌ها رانندگی است توصیه نمی‌شود.

چرا این محصول بعد از مدتی باقی ماندن در دمای محیط، گازدار می‌شود؟گازدار شدن دوغ در هوای آزاد و در معرض آفتاب بودن

دوغ هایی که در معرض نور مستقیم آفتاب قرار بگیرند خودبه‌خود تبدیل به دوغ گازدار و ترش خواهند شد، چون برخی میکروارگانیسم‌ها در محیط وجود دارند که می‌توانند طی فر‌آیند رشد و تکثیر خود در محیط به‌صورت طبیعی گاز تولید کنند. درصورتی‌که مواد اولیه مورداستفاده در تهیه دوغ یا ظروف مورداستفاده حاوی این میکروارگانیسم‌ها و مخمرها باشند به‌مرورزمان باعث تولید گاز و درنتیجه گازدار شدن دوغ می‌شوند و این پدیده در شرایط عادی مشکلی برای انسان ایجاد نخواهد کرد.

فواید دوغ گازدار

نوشیدنی‌های گازدار در رده‌ی نوشیدنی‌های پرطرفدار و خوشمزه و دوست‌داشتنی قرار دارند. دوغ گازدار از آن دسته نوشیدنی‌های گازداری است که علاوه بر خواص مفیدش، طرفدار دارد و لذیذ است.

در ادامه به پاره‌ای از مهم‌ترین خواص دوغ گازدار می‌پردازیم:

  • سرشار از مواد مغذی

دوغ گازدار به‌عنوان فرآورده‌ای تولیدشده از شیر طبیعی غنی از پروتئین، کلسیم، گوگرد، فسفر و ویتامین‌های B و  D است.

پروتئین‌‌های دوغ حاوی اسید‌های آمینه ضروری بدن است که در تأمین پروتئین موردنیاز بدن بسیار مؤثر هستند.

کلسیم موجود در دوغ گازدار، به‌سلامت دندان‌ها، استخوان‌ها و پیشگیری از پوکی استخوان کمک می‌کند.

وجود مواد مغذی در دوغ گازدار، این نوشیدنی را به یک نوشیدنی مقوی تبدیل کرده است.

  • رفع علائم گرمازدگی، خستگی و عطشدوغ گازدار و دوغ بدون گاز؛ بررسی فواید و مضرات آن بر بدن انسان

دوغ به دلیل طبیعت سرد و مرطوبی که دارد، علائم گرمازدگی، خستگی و عطش را التیام می‌بخشد. مصرف دوغ در بهبود برخی از سردرد‌های ناشی از گرمای هوا مؤثر است.

  • سلامت دستگاه گوارشمصرف دوغ منجر به‌سلامت دستگاه گوارش و هضم راحت غذا خواهد شد

کمک به هضم بهتر غذا از ویژگی‌های یک دوغ گازدار باکیفیت و سالم است. دوغ حاوی میکروب‌های پروبیوتیک است که هضم غذا را تسهیل می‌کند.

  • پاک‌سازی پوست

دوغ گازدار به‌واسطه پروتئین شیر و اسیدلاکتیکی که دارد به پاک‌سازی سلول‌های مرده پوست کمک می‌کند و برای شفافیت و درخشندگی پوست عالی است.

  • رفع بوی بدن دهان توصیه مصرف دوغ گازدار برای جلوگیری از بوی بددهان؛دوغ باعث رفع بوی بد دهان می شود

متخصصان طب سنتی مصرف دوغ گازدار را برای افرادی که دچار خشکی و تلخی دهان هستند، مفید می‌دانند و آن را برای رفع بوی بددهان توصیه می‌کنند.

بهترین دوغ گازدار

در هنگام تهیه دوغ گازدار، باید به نکاتی ازجمله مواد تشکیل‌دهنده، مواد افزودنی و مقدار آن‌ها، فرآیند تولید، میزان گرما دیدگی، استانداردهای بسته‌بندی و … توجه کنید.

ویتامین، پروتئین و مواد مغذی در دوغ باعث شده است که ارزش غذایی دوغ بالا باشد منتها این را هم در نظر داشته باشیم که بسته به تولیدکننده و کیفیت دوغ می‌تواند متفاوت باشد.

در تولید نوشیدنی گازدار در دنیا گاها از روش CO2 استفاده می‌کنند. این فرآیند تولید نه‌تنها مفید نیست بلکه باعث بالا رفتن خاصیت اسیدی خون می‌شود و پوکی استخوان را به همراه دارد.

دوغ تخمیری چیست؟

در دوغ گازدار صنعتی و پاستوریزه تولید ایران بر خلاف باور سایر افراد اکیدا از گاز CO2 استفاده نخواهد شد، بلکه طی یک فرآیند طبیعی، قند لاکتوز موجود در شیر به‌وسیله میکروارگانیسم‌هایی که در این نوشیدنی وجود دارند تخمیر شده و باعث گازدار شدن آن می‌شوند.

ترکیبات دوغ گازدار

اساس و ماده اصلی تمام دوغ‌ها، شیر است که از ترکیبش با آب و ماست و نمک و برخی اسانس‌های گیاهی برای معطر و مزه‌ دار کردن نوشیدنی به دست می‌آید.

گازکربنیک هم یکی دیگر از ترکیبات دوغ گازدار است که به دلیل مضراتش در ساختار دوغ گازدار جایی ندارد.

شرایط نگهداری دوغ گازدارنگهداری دوغ در یخچال

بهترین روش برای ماندگاری مطلوب دوغ این است که آن را در دمای بین ۴ تا ۸ درجه سانتی‌گراد بالای صفر و در یخچال نگهداری کنید.

دوغ هم شامل لبنیات می‌باشد و خارج از یخچال برای خرید توصیه نمی‌شوند. در نظر داشته باشید هیچ یک از دوغ های گازدار و یا دوغ بدون گاز نباید در معرض نور آفتاب قرار گیرد. بخصوص دوغ بدون گاز که طعم آن بسیار سریع عوض می‌شود و کیفیت خود را سریعا از دست می‌دهد.

در هنگام تهیه دوغ از فروشگاه‌‌های غذایی هم باید به تاریخ‌مصرف آن حتماً دقت کنید و مطمئن شوید که دوغ در یخچال نگهداری می‌شود.

در مواردی دیده‌شده است که در یک سیستم حمل‌ونقل بهداشتی و سالم، دوغ از کارخانه‌ی تولیدی وارد فروشگاه مواد غذایی می‌شود اما به دلیل سهل‌انگاری در نگهداری، دوغ فاسد می‌‌شود.

چرا دوغ کپک می‌زند؟

علت کپک زدن دوغ چیست؟

یک موضوع را نباید فراموش کنید که دوغ را باید در شرایط استاندارد و مطمئن نگهداری کرد. دوغ فاسد شده تغییر رنگ و طعم می‌‌دهد و استفاده از آن توصیه نمی‌شود.

این دقت در نگهداری، از مرحله بسته‌بندی و توزیع تا مرحله‌ی فروش به مشتری و مصرف در خانه باید اعمال شود.کپک زدن دوغ

برخی از مغازه‌داران، دوغ را در بیرون از یخچال و گاه در مجاورت نور خورشید قرار می‌‌دهند که این مسئله به‌خصوص در فصل گرما منجر به تولید گاز فراوان و ترشی و گاه تلخی دوغ می‌شود.

در این صورت، تاریخ انقضای محصول سریع‌تر از تاریخ درج‌شده فرامی‌رسد و دوغ فاسد می‌‌شود.

این افراد بهتر است دوغ گازدار نخورند؟

چه افرادی نباید دوغ گازدار مصرف کنند؟دوغ گازدار و دوغ بدون گاز؛ بررسی فواید و مضرات آن بر بدن انسان

یکی از فواید دوغ این است که از رشد و نمو بسیاری از باکتری‌های مضر در سیستم گوارشی انسان جلوگیری می‌کند. درواقع دوغ یک نوشیدنی مفید برای سیستم گوارشی است منتها وقتی پای دوغ گازدار به میان می‌آید باید کسانی که نسبت به مواد غذایی تحریک‌کننده‌ی سیستم گوارشی حساس هستند در مصرف نوشیدنی‌های گازدار احتیاط کنند.

بدون تردید در بین نوشیدنی‎‌های گازدار، دوغ گازدار از همه مفیدتر است و می‌تواند نیاز ما را به یک نوشیدنی گازدار برطرف کند اما باید این را هم در نظر داشت که در برخی از بیماری‌های گوارشی، هضم این نوع نوشیدنی‌ها ممکن است مشکل‌ساز شود، و باید دوغ بدون گاز مصرف کنند

بهتر است افرادی که دارای مشکلات گوارشی ازجمله زخم معده و اثناعشر، ورم معده و نفخ شکم هستند نه‌تنها دوغ گازدار بلکه هیچ نوشیدنی گازدار دیگری را مصرف نکنند. نوشیدنی‌‌های گازدار می‌توانند بیماری‌های گوارشی را تشدید کنند وحتما در صورت مصرف دوغ بدون گاز مصرف نمایند.

برای خرید عمده و اعطای نمایندگی در شهرستان و اطلاع از قیمت عمده دوغ و انواع لبنیات می‌توانید به سایت فی بهاء و بروی لینک https://feebaha.com/product-category/dairy/dough/ کلیک کنید.

فی بهاء مرجع تخصصی فروش عمده مواد غذایی لبنیات و انواع دوغ گازدار و دوغ بدون گاز است. همچنین باری مشاهده محصولات در صفحه رسمی اینستاگرام میتواند بر روی لینک کلیک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X