وبلاگ

۱۰ نکته بسیار مهم که هنگام خرید عمده و خرید مواد غذایی از کارخانه باید بدانیم

10 نکته مهم که هنگام خرید مواد غذایی از کارخانه باید بدانیم

بررسی نکات مهم هنگام خرید مواد غذایی از کارخانه و محاسن و فواید آن بر شرکتها

همیشه خرید مواد غذایی از کارخانه برای شرکت های پخش و عمده فروشان از اهمیت بالایی برخوردار بوده و هست، چرا که همه شرکت های پخش و عمده فروشان بیشترین دغدغه ای که در هنگام خرید عمده دارند، از این بابت است که محصولاتی که می‌خرند دسته اول باشد و با قیمت مناسب تهیه کنند. آنها قیمت تمام شده محصولات برایشان بسیار مهم است چراکه هزینه های سربار و پخش زیادی دارند و اگر محصولات را به صورت دسته اول از کارخانه نتوانند بخرند، قیمت تمام شده آنها بالا می‌رود و باید قیمت محصول را بالا ببرند و در این بین مشتریان آنها از قیمت شاکی خواهند شد. خیلی وقتها پیش میاد که شرکتهای پخش و عمده فروشان به دلیل عدم توانایی خرید مواد غذایی و شوینده از کارخانه، یا سود بسیار کمی از مشتری خواهند گرفت و یا روی یک سری از محصولات حتی ضرر هم کرده اند. تمامی این کشمه‌کش ها فقط برای تامین سبد کالایی کامل است که بتوانند مشتریان خود را رازی نگه دارند.

این نکته را هم باید در نظر داشته باشیم که همیشه خرید مواد غذایی و از کارخانه بصورت مستقیم و بدون واسطه برای همه مفید نیست و علی الرغم همه محاسن می‌تواند گاهی برای ما ضرر هم داشته باشد.

در این مقاله به بررسی نکات همم هنگام خرید مواد غذایی و شوینده از کارخانه بدون واسطه خواهیم پرداخت.

۱۰ راهکار برای افزایش فروش عمده مواد غذایی، لبنیات، مواد شونده و بهداشتی10 راهکار برای افزایش فروش عمده؛ مواد غذایی، لبنیات، مواد شونده و بهداشتی

در صورت کلی، فروش تکی یا فروش عمده تفاوت خاصی ندارند و در هردوی آن‌ها بعد از انجام معامله درآمدی نصیب طرف فروشنده می‌‌شود. درفروش تکی درامد حاصله از فروش یک محصول فقط به شخص فروشنده تعلق می‌گیرد. فروش عمده تفاوت چشم‌گیری که با فروش تکی دارد در این قضیه دارد، که هر دو طرفین معامله در اصل فروشنده هستند. به همین خاطر نوع تجارت اولاً ازلحاظ تعداد اجناس و محصولاتی که بین آن‌ها ردوبدل می‌شود متفاوت است و هم ازلحاظ سود و کسب درامد و سود طرفین باید طوری باشد که هردوی آن‌ها یعنی فروشنده طرف اول که عمده ‌فروش یا تولیدکننده است و طرف خریدار که خود نیز توزیع‌کننده یا شرکت پخش است توازن به وجود آمده باشد.

چه عواملی ما را به سمت خرید مواد غذایی از کارخانه سوق می‌دهد

مهمترین عواملی که باعث می‌شوند ماهایی که به عنوان یک شرکت پخش مواد غذایی و یا شوینده و بهداشتی  برای تامین کالاهای شرکت، خرید مواد غذایی و شوینده از کارخانه انجام بدهیم عبارتند از:

 • قیمت پایین و دسته اول

در شرکت پخش و بنکداری هزینه های زیادی از جمله اجاره دفتر یا مغازه، اجاره انبار، انباردار، حسابدار، موزع، بازاریاب و بسیاری هزینه های ثابت و سربار دیگر وجود دارند که بعنوان هزینه‌های ثابت ماهانه همیشه وجود دارند. این هزینه‌ها با توجه به میزان و مقدار فروش شرکتها و بنکدارن متغیر است و بین ۳% تا ۱۲% هزینه های ماهانه شرکتها را تشکیل می‌دهند.

موارد بالا برای این مطرح شد که در هنگام خرید مواد غذایی و شوینده از کارخانه هدف از میزان سودی که هر محصول باید بهت بده مشخص باشد. در کل هدف از خرید مواد غذایی از کارخانه پوشش دادن هزینه ها و سود بیشتر است.

با خرید مواد غذایی از کارخانه به صورت مستقیم و بدون واسطه می‌توانیم از کلیه محصولات تولیدی آگاهی داشته باشیم و همه محصولات پر فروش و کم فروش را خود به میزان دل‌بخواه انتخاب کنیم. در خرید غیر مستقیم یعنی از شرکتها و بنکداران  ممکن است آنها فقط یک سری محصول را برای فروش انتخاب کرده باشند و نتوانید همه محصولات مورد نیاز را از آنها تهیه نمود.

 • اعطای نمایندگی

خرید مواد غذایی و شوینده از کارخانه این موضوع را در نظر داشت که آیا؟ محصولات در منطقه تحت پوشش شما به شخص و یا شرکتی دیگری فروخته خواهد شد یا خیر؟ این موضوع بسیار مهم است و همیشه باید روی آن تاکید بخصوصی شود، چراکه دو نفر یا شرکت با هزینه های سربار و ثابت متفاوت و نگاه متفاوت از میزان سود، مشکلات جدی را باهم تجربه خواهند نمود.

در هنگام خرید مواد غذایی از کارخانه باید این موضوع را در نظر داشت که آیا محصولات به صورت نمایندگی در منطقه تحت پوشش به شما داده خواهد شد یا نه؟

 • استفاده از آفرها و شرایط ویژه نمایندگان

تولیدکنند های گاها شرایط های خاصی را برای یک سری از محصولات در قبال تناژ و یا مقدار سفارش در نظر می‌گیرند و یا در کنار هر سفارش مقداری محصول یا درصد تخفیف اشانتیون خواهند گذاشت که برای نمایندگان خوشایند است و انگیزه فروش و فعالیت آنها را بالاتر خواهد برد.

 • سبد کالای کامل

تمام سعی شرکتهای پخش و بنکداران در یک گزینه خلاصه خواهد شد و آن‌هم بدست آوردن رضایت مشتریان خود است. پس با خرید مواد غذایی و شوینده از کارخانه به صورت مستقیم چون می‌توانید همه محصولات را اعم از کم فروش و پرفروش به میزان مصرف تهیه کنید، طبیعتا مشتریان شما بابت تامین کامل اجناس رضایت بیشتری خواهند داشت و این بسیار عالی است.

 • استفاده از برنامه های بازاریابی و تبلیغات

شرکتهای تولیدکننده برای معرفی محصولات به بازار و همچنین بازاریابی محصولات خود همیشه از یک سری تبلیغات و برنامه های خاصی اعم از تبلیغات بنری و محیطی، تبلغیات تلویزیونی، هدایای تبلیغاتی یا تابلوهای سردرب تبلغاتی و … استفاده می‌کنند و برای شرکتهای پخش تازه کار بسیار مفید خواهد بود.

مهمترین نکات در هنگام خرید مواد غذایی و شوینده از کارخانه

۱- قیمت خرید واحد

تولیدکننده ها و کارخانه ها گاها از چندین قیمت متفاوت برای مشتریان عمده خود استفاده می‌کنند. هنگام خرید مواد غذایی از کارخانه حتما این موضوع را در نظر داشته باشید که قیمت شما نسبت به نمایندگان همسایه تان بیشتر نباشد و حتی الامکان با قیمت واحد محصولات را تهیه نمایید.

۲- کیفیت استاندارد محصول

در نظر داشته باشید کیفیت محصولات خیلی مهمتر از قیمت آن است، چراکه هر چند محصول را به قیمت پایین بخرید و با قیمت پایینتری به دست فروشنده برسانید، تا زمانی که مشتریان و مصرف کننده ها از کیفیت آن راضی نباشند اقدام به خرید مجدد محصول نخواهند کرد. پس مواظب باشید محصولی باکیفیت انتخاب کنید و بعدا اقدام به خرید مواد غذایی و شوینده از کارخانه نمایید.

۳- ظروف و بسته بندی شکیل محصولات

یکی از عوامل مهم در فروش محصولات شکیل بودن ظروف بسته بندی و طراحی زیبای آن است. قبل از انتخاب هر محصولی حتما این موضوع را در نظر بگیرید و بعدا اقدام به خرید مواد غذایی از کارخانه نمایید.

۴- عدم فروش محصولات در محدوده فعالیت شما به اشخاص، شرکت پخش و عمده فروش دیگر

قبل از هرگونه قرارداد با کارخانه باید تحقیقات میدانی دقیقی داشته باشید و مطمان شوید که محصولی انتخاب نموده‌اید توسط شرکت دیگری در منطقه شما پخش نخواهد شد. سعی کنید محصولی را انتخاب کنید که تنها نماینده پخش و فروش آن شما باشید و بعدا اقدام به خرید مواد غذایی و شوینده از کارخانه مورد نظر کنید.

۵- هزینه ارسال بار (کرایه حمل) در خرید مواد غذایی از کارخانه

هزینه و کرایه حمل برای شرکتهای پخش و بنکداران بسیار مهم است. چراکه الان هزینه باربری مثل سابق نیست در صد زیادی را از هزینه شامل خواهد شد. تا حد امکان سعی کنید محصولی را برای خرید مواد غذایی از کارخانه انتخاب کنید که، تولید کننده خود هزینه ارسال را برعهده بگیرد.

۶- اعطای نمایندگی و فروش اختصاصی و به رسمت شناختن فعالیت شما توسط کارخانه

در نظر داشته باشید در خرید مواد غذایی و شوینده از کارخانه ، تولید کننده شما را به رسمیت بشناسد و کاملا به تعهدات شما در فروش پایبند باشد و محصولات شما را به شخص دیگری در منطقه تحت پوشش شما نفروشد.

۷- قبول مرجوعی اجناس ضایعات و فروش نرفته در خرید مواد غذایی و شوینده از کارخانه

تمامی شرکتهای پخش در اوایل کار با مشکلات همچون ضایعات انبار و عدم فروش محصولات تاریخ کم در اثر فروش کم و راه‌اندازی برند روبه‌رو هستند، پس در زمان عدق قرارداد این موضوع را در اولیت قرارداده و حتما برای چند مدت مرجوعی را از تولید کننده درخواست کنید. قبول مرجوعی فقط در زمانی خواهد بود که شما خرید مواد غذایی و شوینده از کارخانه انجام بدهید.

۸- امکانات تبلیغات و بازاریابی محصول مشتریان خرید مواد غذایی از کارخانه

زمانی که شما خرید مواد غذایی از کارخانه انجام می‌دهید، طبیعتا تفاوت قیمت خرید شما تا مصرف کننده بیشتر است و خیلی راحت می‌توانید درصدی از سود خود را به راحتی برای تبلیغات و بازاریابی محصولات خود اختصاص بدهید. این موضوع بسیار مهم است چرا که همیشه مشتریان را به خود وفادار خواهید کرد.

۹- حداقل میزان سفارشات در خرید مواد غذایی از کارخانه

میزان بار سفارشی برای هر تولید کننده میزان معینی است و بسته به سیاستهای آنها با یکدیگر متفاوت است. سعی کنید محصولی که برای خرید انتخاب خواهید کرد با معیارهای شما همخوانی داشته باشد، یعنی طوری نباشد که مثلا اگر شما ظرفیت انبار و فروش هفتگی یا ماهانه ۳ تن مواد غذایی و یا شوینده را دارید، شما را موظف به خرید ۱۰ تن محصول نمایند. این موضوع بسیار حائز اهمیت است و در انتخاب محصول و خرید مواد غذایی از کارخانه دقت نمایید.

۱۰- تاریخ تولید و انقضاء محصولات

کارخانه ها و تولید کننده ها محصولات را به صورت گروهی تولید خواهند کرد و در انبار دپو می‌کنند. محصولات سفارشی از جانب مشتریان از انبارها تامین خواهند شد مگر در مواردی که محصولی موجود نباشد، آن را تولید خواهند نمود و سفارش را تکمیل خواهند نمود. این موضوع در مواد غذایی و لبنیات که عموما تاریخ مصرف آنها کم است بیشتر اهمیت پیدا می‌کند. پس در خرید مواد غذایی از کارخانه و خصوصا لبنیات این موضوع را بسیار با اهمیت بدانید تا دچار مشکلات نشوید.

بررسی محاسن و معایب خرید مواد غذایی از کارخانه

این را در نظر داشته باشیم که در هرکاری با هر روشی محاسن و معایبی وجود دارد، یعنی برای ماها به عنوان یک شرکت پخش یا بنکدار در خرید مواد غذایی از کارخانه یک سری محاسن و معایب همیشه وجود دارد که در پایین همین برگه به آنها اشاره شده است. ما در مقاله بعدی به طوری کامل این موارد را باهم بررسی خواهیم نمود و به یک نتیجه کلی در این مورد که آیا محصولات سبد کالایی موجود در شرکت را بطور خرید مواد غذایی و شوینده از کارخانه  بصورت مستقیم انجام بدهیم یا نه؟ خواهیم رسید.

نکات منفی هنگام خرید عمده و خرید مواد غذایی و شوینده از کارخانه

 • تناژ بالا در سفارشات
 • ارائه هدف ریالی و تناژ فروش
 • عدم همکاری کارخانه و اعطای نمایندگی به شخص دیگر
 • هزینه‌ی ثابت و سربار

 

نکات مثبت در خرید مواد غذایی و شوینده از کارخانه به صورت مستقیم

 • طراحی پلنهای فروش
 • توانایی تبلیغات محیطی
 • توانایی فروش محصولات به عمده فروشان
 • محدوده فعالیت خاص بدون مزاحمت
 • سودکافی از فروش

برای اطلاع از شرایط فروش و قیمت عمده محصولات و همچنین تنوع محصولات و بررسی و مقایسه آن‌ها میتوانید به سایت https://feebaha.com/ سر بزنید و یا روی لینک کلیک کنید

همچنین می توانید فعالینهای سایت فروش و خرید عمده مواد غذایی و شوینده فی بهاء را در صفحه رسمی اینستاگرام دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X