ماستوبلاگ و مقاله‌ها

معرفی ۹ نوع ماست: بررسی انواع ماست و خواص، ویژگی و تأثیرات آن بر بدن انسان

ماست به‌عنوان یکی از مهم‌ترین نیازهای پرمصرف و محبوب در دسته لبنیات است که در سبد غذایی روزانه مردم قرار دارد. ماست و فراورده‌های لبنی در بسیاری از نقاط جهان به‌عنوان یک میان وعده و یا دسر مورداستفاده قرار می‌گیرند و یا به‌صورت افزودنی به غذاها و سالادها و کیک‌ها اضافه می‌شود.

معرفی ۹ نوع ماست: بررسی انواع ماست و خواص، ویژگی و تأثیرات آن بر بدن انسان

ماست به‌عنوان یکی از مهم‌ترین نیازهای پرمصرف و محبوب در دسته لبنیات است که در سبد غذایی روزانه مردم قرار دارد. ماست و فراورده‌های لبنی در بسیاری از نقاط جهان به‌عنوان یک میان وعده و یا دسر مورداستفاده قرار می‌گیرند و یا به‌صورت افزودنی به غذاها و سالادها و کیک‌ها اضافه می‌شود.

ما با معرفی انواع ماست و خاصیت آن‌ها به شما کمک خواهیم نمود تا در انتخاب بهترین و مناسب‌ترین ماست بتوانید بهترین محصول را برای خود و خانواده تهیه نمایید.

 ماست با تقویت باکتری‌های مفید ساکن روده، باعث افزایش سلامت دستگاه گوارش می‌شود. ماست با خنثی‌سازی برخی ترکیبات مضر صفراوی، از تحریک جدار روده‌ها کاسته و احتمال بروز تومور روده را کاهش می‌دهد. کلسیم موجود در ماست نیز مانع رشد بی‌رویه سلول‌های پوششی روده‌ی بزرگ می‌شود. مطالعه دانشمندان نشان داده که متوسط ورودی ۱۲۰۰ میلی‌گرم کلسیم در روزبه بدن، باعث کاهش چشم‌گیر شیوع و بروز سرطان روده بزرگ می‌شود.

بررسی‌ها نشان داده که ماست در کمک به درمان اسهال کودکان مفید بوده است.

ماست پاستوریزه

این ماست به کمک روش‌های مدرن و طی کردن فرایند پاستوریزاسیون، آماده‌ی مصرف می‌شود. این محصول تا سقف دو هفته در یخچال قابل نگه‌داری است. شرکت‌ها ماست‌های پاستوریزه را پس از تنظیم اسیدهای موردنیاز در فرایند ویژه‌ای استریل می‌کنند. بسته‌بندی این ماست در همین شرایط استریل، عمر آن را افزایش می‌دهد. فرآیند حرارتی در محصول، باعث غیرفعال کردن استارترها و آنزیم‌هایشان و هم‌چنین کپک‌ها و مخمرهای آلوده‌کننده می‌شود؛ درنتیجه زمان نگهداری محصول افزایش می‌یابد. این ماست‌ها داخل یخچال بین چهارتا شش ماه قابل نگه‌داری هستند.

ویژگی یک ماست سالم؛

در تهیه یک ماست پاستوریزه به دلیل عدم استفاده از افزودنی‌ها، رنگ، طعم‌دهنده‌های مصنوعی و چربی گیاهی در تولید این ماست‌ها، باعث جمع شدن آب‌بروی سطح ماست بعد از قاشق زنی می‌شود؛ که از ویژگی‌های یک ماست‌های تازه است.

انواع ماست

 1. ماست چکیده

  توراغ یا ماست چکیده
  فروش انواع ماست و مینی ماست توراغ و ماست انار و کنگر

ماست چکیده یکی از محبوب‌ترین انواع ماست به‌خصوص در ایران است. امروزه ماست‌های معمولی در کارخانه‌های پیشرفته و به کمک دستگاه‌های مخصوص به ماست چکیده‌ی پاستوریزه تبدیل می‌شوند. این ماست که درصد آب بسیار کم‌تری نسبت به ماست‌های معمولی دارد، معمولاً کمی ترش‌تر و بسیار سفت‌تر از ماست‌های معمولی است.

ماست چکیده یکی از مکمل‌های محبوب غذاهای گوشتی در خاورمیانه و ایران است.

ماست توراغ

 چکیده یا توراغ؛ در گذشته و حتی امروزه در بعضی مناطق  ماست معمولی را داخل پوست حیوان(گاو یا گوسفند) یا پارچه‌های مخصوص می‌ریختند تا بعد از چند روز آب از ماست جدا و ماست چکیده یا همان توراغ شود.

۲.    ماست پروبیوتیک یا باکتریایی

پروبیوتیک
فروش انواع ماستهای کم چرب پروبیوتیک سطلی، دبه‌ای و لیوانی

یکی از جدیدترین انواع ماست به شمار می‌رود. این ماست، نسبت به انواع دیگر ارزش غذایی بیشتری دارد. مصرف مداوم و منظم این محصول باعث افزایش سطح ایمنی بدن می‌شود. باکتری‌های مفید موجود در ماست پروبیوتیک کمک زیادی به بالا رفتن سطح سلامت بدن انسان می‌کنند.

روده انسان دارای انواع خاصی باکتری است و اگر از طریق موادی مانند ماست، مقدار آن‌ها افزایش یابد، هضم غذا تسهیل می‌شود و عوارض بیماری‌هایی نظیر کرون و سندرم روده تحریک‌پذیر کاهش می‌یابد. این باکتری‌های مفید می‌توانند نقش تأثیرگذاری در مقدار جذب اجزای مفید مواد غذایی مصرفی و سلامت دستگاه ایمنی بدن ایفا کنند.

 1. ماست کفیرکفیر

یکی دیگر از ماست‌های بسیار مفید برای سلامت انسان، ماست کفیر است. این ماست که ترکیبی از شیر و مجموعه‌ای از میکروارگانیسم‌های شامل الکتوباسیل و استرپتوکوک است، منبع کلسیم، پروتئین و ویتامین D به شمار می‌رود.

ماست کفیر در سه نوع کم‌چرب، بدون چربی و پرچرب تولید می‌شود. مصرف هر نوع از این ماست‌های کفیر به رژیم غذایی افراد بستگی دارد.

یکی از ویژگی‌های خاص کفیر که آن را از ماست‌های دیگر متمایز می‌کند، گازدار بودن آن است. محققان به کفیر به‌عنوان ماستی توجه می‌کنند که ازنظر پروبیوتیک در جایگاه خاصی قرار می‌گیرد و خصلت‌های مهم دیگری برای سلامت انسان دارد.

“مطالعات نشان داده‌اند کفیر دارای خواص ضد میکروبی، ضد تومور و ضد سرطانی ویژه‌ای است و توانایی بالایی در تنظیم سیستم ایمنی بدن دارد.”

 1. ماست پرچرب

شاید برخی افراد به دلایل مختلف، مایل به مصرف این نوع ماست نباشند اما مطالعات جدید نشان می‌دهد ماست پرچرب تأثیر منفی روی چربی مضر ذخیره‌شده در بدن ندارد. یکی از مزیت‌های ماست پرچرب برای سلامت این است که به‌ندرت حاوی غلظت دهنده‌ها و مواد افزودنی هستند که معمولاً برای ایجاد قوام و طعم مناسب در ماست‌های کم‌چرب یا بدون چربی استفاده می‌شوند.

هر ۲۲۶ گرم ماست پرچرب ساده فقط ۱۳۸ گرم چربی دارد و حاوی ۱۱ گرم قند، ۸ گرم پروتئین، ۲۷۵ میلی‌گرم کلسیم و ۳۵۲ میلی‌گرم پتاسیم است. به‌اضافه اینکه مقداری از اسیدفولیک و ویتامین A هم در این ماست وجود دارد و اگر تولید این ماست از انواع شیرهای غنی‌شده باشد، مقدار مناسبی هم ویتامین D برای بدن شما فراهم می‌کند.

۵.     ماست سویا

این ماست حاصل ترکیب شیر سویا و ماست معمولی در فضای استریل است. در فرایند تولید این شیراز مخمرهای زنده برای افزایش غلظت ماست استفاده می‌شود. این ماست کلسترول پایینی دارد و برای کسانی که باید از مصرف پروتئین حیوانی اجتناب کنند گزینه‌ی مناسبی است. ماست سویا موجب خنثی کردن آنزیم‌هایی می‌شود که بر هضم کربوهیدرات‌ها تأثیر می‌گذارند که همین امر به افزایش کمتر قند خون بعد از صرف وعده‌ی غذایی منجر می‌شود.

درواقع باید گفت این ماست سویا برای افرادی با رژیم‌های خاص که باید قند و پروتئین حیوانی کمی مصرف کنند بسیار مناسب است. طعم این ماست تفاوت چندانی با ماست‌های معمولی ندارد.

 1. ماست یونانی

  896600 841
  فروش انواع یونانی، ماست خامه‌ای، ماست سنتی

ماست یونانی نسبت به ماست معمولی قند و کربوهیدرات کم‌تر و تا دو برابر پروتئین بیشتر دارد. همین مشخصات باعث شده ماست یونانی به یکی از محبوب‌ترین ماست‌های بازار به‌خصوص برای افراد دارای رژیم‌های کم قند و کم کربوهیدرات تبدیل کرده است.

ماست یونانی کالری و لاکتوز کم‌تری هم نسبت به ماست‌های معمولی دارد. درنتیجه افرادی که در حال کم کردن وزن هستند می‌توانند با خیال راحت ماست یونانی مصرف کنند. همچنین افرادی که معده‌ی آن‌ها لاکتوز موجود در شیر و فراورده‌های لبنی را هضم نمی‌کند، می‌توانند ماست یونانی را جایگزین سایر ماست‌ها کنند.

کلسیم بالای موجود در ماست یونانی، این محصول را به یکی از محصولات محبوب خانواده‌های دارای کودک تبدیل کرده است. این ماست می‌تواند مکمل بسیار خوبی برای غذای کودکان در سن رشد باشد.

 1. ماست خامه‌ای

این ماست بافتی قاشق خور و خامه‌ای داشته و همراه با طعمی لذیذ و برای تهیه آن از مقدار بیشتری خامه (چربی خالص شیر) نسبت به ماست پرچرب استفاده می‌شود. این محصول برای اشخاصی که چربی موردنیاز بدن خود را از لبنیات تأمین می‌کنند ایدئال است. درواقع ماستی مناسب برای مصرف افراد بسیار لاغر، کودکانی که دچار سوءتغذیه یا سوء جذب هستند و افرادی که بیماری‌های سخت و کاهنده وزن‌دارند. ماست خامه‌ای ست به دلیل میزان بالای ویتامین‌های محلول در چربی مثل ویتامین E، D و A به‌عنوان میان وعده‌ای سالم بسیار سودمند است.

 1. ماست خامه‌ای سنتی

  713a739c308fd59b82757a7ed28e1c52f7a2c801 1600518266
  فروش بهترین ماستهای خامه‌ای سنت قیماق‌دار

برخلاف ماست‌های دیگر که معرفی شد این ماست دارای مقدار زیادی خامه (چربی طبیعی شیر) است که طی یک فرآیند خاص به‌اضافه خواهد شد. همانند ماست‌های محلی این محصول دارای قیماق است و طعم و بوی خاصی نسبت به مابقی ماست‌ها دارد. این ماست بافت بسیار سفتی دارد و به خاطر خامه زیاد طرفداران خاصی را به خود جذب نموده است.

 1. ماست میوه‌ای

  2359092
  فروش انواع ماست میوه‌ای

برای تهیه ماست‌های میوه‌ای عموماً از ماست‌ پرچرب و خامه‌ای استفاده می‌شود. ماست‌ها را در مناطق مختلف ایران به اشکال مختلفی سرو می‌کنند. معمولاً ترکیب ماست با خوراکی‌های شیرین، برای خیلی‌ها ایدئال است. جنوبی‌ها ماست را با خرما می‌خورند و آذربایجانی‌ها طعم ماست را همراه با شیره انگور دوست دارند. در بین مردم کردستان ماست را با گیاهان بهاری همچون کنگر وحشی و انار ترکیب و مصرف می‌کنند که یک ترکیب بسیار خاص و دوست‌داشتنی است. شاید همین اشتراک سلیقه باعث شده که ماست میوه‌ای با همه غربی بودنش، ازنظر ایرانی‌ها هم یک دسر دوست‌داشتنی تلقی شود

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا